30
kwietnia
środa
Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski
Rok liturgiczny: C/I
Pierwsze czytanie:
Dz 5, 17-26
Psalm responsoryjny:
Ps 34
Werset przed Ewangelią:
J 3, 16
Ewangelia:
J 3, 16-21

Patroni:

  • św. Pius Pp V,
  • św. Kwiryn,
  • św. Eutropiusz,
  • św. Diodorus i Rhodopianus,
  • św. Donat,
  • św. Wawrzyniec,
  • św. Mercurialis,
  • św. Pomponiusz,
  • św. Piotr,
  • św. Augulus,
  • św. Erconwald,
  • św. Amator, Piotr i Ludwik ,
  • św. Gualfardus,
  • św. Adjutor,
  • bł. Wilhelm Southerne,
  • bł. Benedykt z Urbino,
  • bł. Maria od Wcielenia Guyart Martin,
  • św. Józef Benedykt Cottolengo,
  • bł. Paulina von Mallinckrodt

Liturgia na jutro:

Pierwsze czytanie

Dz 5, 17-26
Czytanie z Dziejów Apostolskich

Arcykapłan i wszyscy jego zwolennicy, należący do stronnictwa saduceuszów, pełni zawiści, zatrzymali apostołów i wtrącili ich do publicznego więzienia.

Ale w nocy anioł Pański otworzył bramy więzienia i wyprowadziwszy ich, powiedział: «Idźcie i głoście w świątyni ludowi wszystkie słowa o tym życiu!» Usłuchawszy tego, weszli o świcie do świątyni i nauczali.

Tymczasem arcykapłan i jego stronnicy zwołali Sanhedryn i całą starszyznę synów Izraela. Posłali do więzienia, aby ich przyprowadzono. Lecz kiedy słudzy przyszli, nie znaleźli ich w więzieniu. Powrócili więc i oznajmili: «Znaleźliśmy więzienie bardzo starannie zamknięte i strażników stojących przed drzwiami. Po otwarciu jednak nie znaleźliśmy wewnątrz nikogo».

Kiedy dowódca straży świątynnej i arcykapłani usłyszeli te słowa, nie mogli pojąć, co się z tamtymi stało. Wtem nadszedł ktoś i oznajmił im: «Ci ludzie, których wtrąciliście do więzienia, znajdują się w świątyni i nauczają lud». Wtedy dowódca straży poszedł ze sługami i przyprowadził ich, ale bez użycia siły, bo obawiali się ludu, by ich samych nie ukamienował.

Psalm responsoryjny

Ps 34
Psalm (Ps 34 (33), 2-3. 4-5. 6-7. 8-9 (R.: por. 7a))

Biedak zawołał i Pan go wysłuchał
Albo: Alleluja

Będę błogosławił Pana po wieczne czasy, *
Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.
Dusza moja chlubi się Panem, *
niech słyszą to pokorni i niech się weselą.

Biedak zawołał i Pan go wysłuchał
Albo: Alleluja

Wysławiajcie razem ze mną Pana, *
wspólnie wywyższajmy Jego imię.
Szukałem pomocy u Pana, a On mnie wysłuchał *
i wyzwolił od wszelkiej trwogi.

Biedak zawołał i Pan go wysłuchał
Albo: Alleluja

Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością, *
oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto zawołał biedak i Pan go usłyszał, *
i uwolnił od wszelkiego ucisku.

Biedak zawołał i Pan go wysłuchał
Albo: Alleluja

Anioł Pański otacza szańcem bogobojnych, *
aby ich ocalić.
Skosztujcie i zobaczcie, jak Pan jest dobry, *
szczęśliwy człowiek, który znajduje w Nim ucieczkę.

Biedak zawołał i Pan go wysłuchał
Albo: Alleluja

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

J 3, 16
Alleluja, alleluja, alleluja

Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

J 3, 16-21
Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do Nikodema:

«Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego.

A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki. Każdy bowiem, kto źle czyni, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby jego uczynki nie zostały ujawnione. Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki zostały dokonane w Bogu».

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Światło, czyli Miłość

ks. Nikos Skuras ks. Nikos Skuras

Dobrze się czuję w roli spowiednika. Gdy ja mam wyznać swoje grzechy, to już gorzej. Czemu? Innym głoszę, że nie powinni bać się swoich słabości i nie powinni się za nie potępiać. Sam, natomiast, irytuję się na siebie z powodu moich upadków.

W Ewangelii rozmawia nauczyciel Izraela, Nikodem, z Nauczycielem ludzkości. Niezwykły Rabbi mówi, że Bóg kocha całą ludzkość. Ówcześni rabini głosili, że Adonai kocha tylko przestrzegających Prawo. „Tłum, który nie zna Prawa jest przeklęty”.

Pierwsze Czytanie mówi o ewangelizacji Apostołów wśród Żydów i prozelitów sprawiedliwości. Apostołowie zmagają się o to, by uczniowie Mojżesza przyjęli „Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy”. Walczą o to, by szczególnie arcykapłan i cały Sanhedryn ze starszyzną synów Izraela otworzyli się na fakty związane z imieniem Jezusa Nazarejczyka. Było to bardzo trudne. Przywódcy widzieli znaki, które nie mogły pochodzić od ludzi. Jednakże zwalczali chrześcijan tak, jakby od ludzi pochodziła „ta myśl czy sprawa”.

„Światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność,” aby ich „uczynki nie zostały ujawnione”.

Kiedy jesteś Czytelniku przekonany o swojej racji, to walczysz jak lew. Przez twoje serce przechodzą różne emocje. Jesteś zamknięty na różne argumenty strony przeciwnej. Podejrzewasz oponentów o pewne sztuczki, które mają dać im powodzenie. Może właśnie tak myśleli starsi Izraela: „To są jakieś sztuczki Nazarejczyków”. Nie cuda od Boga. Bali się, by ta herezja, że Bóg stał się człowiekiem, nie rozeszła się po świecie. Nienawidzili chrześcijan. Arcykapłani nie chcieli słuchać. Pozostali w ciemnościach co do osoby Chrystusa i Jego Miłości.

Ale Chrystus i ci, którzy są z Nim jedno, mając Jego mentalność, nie są na świecie, „aby świat potępić, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony”. Wierzyć w Niego oznacza zaakceptować Jego miłość do ciebie Czytelniku, kiedy nienawidzisz, kiedy nie chcesz słuchać, kiedy nie przebaczasz, kiedy przeklinasz inaczej myślących. Dlatego ten, „kto nie wierzy już został potępiony”, tzn. sam siebie potępia. Odrzuca Miłość. Jedynie ona mocniejsza jest niż nienawiść. Chrystus cię kocha. Stał się jak owca między wilkami, by zbawić ciebie, który chcesz być jak lew między wilkami.

reklama